zW naszym Prezdszkolu chcemy utrzymywać bliskie relacje z każdym Rodzicem.

Dlatego bardzo proszę Drodzy Rodzice – rozmawiajcie z nami.

Zdarza się, że Rodzice rozmawiają z nauczycielem z pozycji „milczę i pokornie słucham”. Są tacy, którzy wszystko wiedzą lepiej i są gotowi wykłócać się o każdy drobiazg. W obu przypadkach trudno mówić o dobrym kontakcie.

Rozmawiając z nauczycielem pamiętaj, że:

  • Obydwoje jesteście ekspertami. Nikt lepiej od Ciebie nie zna Twego dziecka. Z kolei nauczyciel ma doświadczenie i wiedzę. Możecie się od siebie wiele dowiedzieć i wzajemnie się uzupełniacie.

  • Jesteście po to, by pomóc dziecku. W trudnej sytuacji maluch potrzebuje wsparcia.

  • Nikt z was nie jest nieomylny. Ciebie może wprowadzić w błąd emocjonalny stosunek do malucha, nauczyciela – własne, nie zawsze słuszne przekonania, czy też niewystarczająca wiedza o Twoim dziecku. W dodatku maluch może zachowywać się inaczej w domu, a inaczej w Przedszkolu z innymi dziećmi.

  • Reprezentujesz swoje dziecko, a więc Drogi Rodzicu powinieneś być po jego stronie niezależnie od tego, co przeskrobało. To oczywiście nie znaczy, że powinieneś/powinnaś akceptować złe zachowanie. Jednak Twój malec musi być zawsze przekonany o tym, że go kochasz i chcesz mu pomóc.

  • Trudne rozmowy lepiej prowadzić na osobności. Dzieci mają „gumowe uszy”. Jeśli maluch jest świadkiem rozmowy, warto zwracać się także do niego, by nie czuł się traktowany jak przedmiot, z którym trzeba zrobić to czy tamto.

W naszym Przedszkolu podczas okresu adaptacyjnego rodzic może przebywać ze swoim dzieckiem na zasadach ustalonych z nauczycielem.